SILICON BEACH FILM FESTIVAL 

2022 AWARDS

BEST INTERNATIONAL MUSIC VIDEO - PERIPLANETA

BEST FOREIGN LANGUAGE SHORT - UNEXPECTEDLY EXPECTING

BEST INTERNATIONAL SHORT - TRY TO

BEST INTERNATIONAL FEATURE - MALIBU CRUSH

BEST FAMILY FEATURE - CARALIQUE

BEST COMEDY SHORT - KEVIN

BEST DRAMA SHORT - ST MARTIN OF TOURS

BEST FANTASY SHORT - THE PENCIL

BEST EXPERIMENTAL SHORT - ANTS WALKING OVER AN ARMPIT

BEST LGBT SHORT - GOD'S COUNTRY

BEST MOCKUMENTARY SHORT - D-MONEY: BEHIND THE MUSIC

BEST RELATIONSHIP SHORT - SERVICE ME!

BEST ROMANCE SHORT - FANFOBIA

BEST SCI-FI SHORT - I LEFT MY HEART IN PLUTO

BEST TRANSFORMATIONAL SHORT - NORMALIZED

BEST INSPIRATIONAL SHORT - A CELEBRATION OF LIFE 

BEST SUSPENSE SHORT - THE EXORCISM OF ISABELLA RAMIEREZ

BEST HORROR SHORT - ONLY KIDS SEE GHOSTS

 

BEST HORROR FEATURE FILM - LILITH

BEST ISSUE RELATED SHORT FILM - THE BEACH

BEST THRILLER SHORT - CARVED

BEST THRILLER FEATURE - THE LAST TURN

BEST ENSEMBLE CAST - SHORT FILM - WE ARE THE APOCALYPSE!

BEST ENSEMBLE CAST - FEATURE FILM - THE HOUSE

BEST SUPPORTING ACTOR SHORT FILM - Jed Boeger Bernard/DYING FOR A LIVING

BEST SUPPORTING ACTOR FEATURE FILM - Massi Furlan/EGYPTIAN AFFAIR

BEST SUPPORTING ACTRESS SHORT FILM - Tangie Ambrose/THE TRUST

BEST SUPPORTING ACTRESS FEATURE FILM - Giselle Martin/SUGAR

BEST ACTRESS - SHORT FILM - Laura Dromerick/LANDING

BEST ACTRESS - FEATURE FILM - Carolina Ravassa/MORGAN'S MASK

BEST ACTOR - SHORT FILM - Mike Starr/OUTCRY

BEST ACTOR - FEATURE FILM - Martin Copping/THE DUNES

BEST SCREENPLAY SHORT ANIMATION - Avery Rouda/DREAM CATCHER

BEST SCREENPLAY SHORT DOCUMENTARY FILM - Denise Khumalo/UNCONVENTIONAL

BEST ORIGINAL SCREENPLAY SHORT FILM - Ra A. Hearne/IT’S SNOWING IN THE SUMMER

BEST SCREENPLAY FEATURE DOCUMENTARY FILM - BEYOND ED BUCK

BEST ORIGINAL SCREENPLAY FEATURE - LaJuan Johnson/KIN

BEST PRODUCTION DESIGN SHORT - SHAKESPEARE'S PAWN: TOMORROW TOMORROW AND TOMORROW

BEST PRODUCTION DESIGN FEATURE FILM - LADY TRILLION

BEST SCORE SHORT FILM - MATTHEW CARLTON/THE MAGIC SOPA

BEST SCORE FEATURE FILM - EVERYTHING WILL BE FINE IN THE END

BEST DIRECTOR - MUSIC VIDEO -Frank J. Dion/DRIFTING AWAY 

BEST DIRECTOR - SHORT ANIMATION - Isaias Zai Gallardo/GLINT THICKET

BEST DIRECTOR - DOCUMENTARY SHORT -Cali Gilbert/WHAT IF?

BEST DIRECTOR - NARRATIVE SHORT FILM - ROBERT AMICO/THE WONDER OF LOVE, BEYOND THE VEIL,  & VOICES

BEST DIRECTOR - DOCUMENTARY FEATURE - Tony Shyu/THE RACE EPIDEMIC 

BEST DIRECTOR - FEATURE -  Jeffrey Crane Graham/ALWAYS, LOLA

BEST EDITING - MUSIC VIDEO - Yuval Shrem - IT AIN’T ME

BEST EDITING SHORT ANIMATION - DREAM CATCHER

BEST EDITING SHORT DOCUMENTARY - MOTUS AVIUM: A MISSION TO SAVE CALIFORNIA"S LAST WETLANDS

BEST EDITING SHORT NARRATIVE -  IRIS

BEST EDITING - FEATURE NARRATIVE - SHELTER

BEST CINEMATOGRAPHY - MUSIC VIDEO -  Sandra Stenzel/COSMIC STORM

BEST CINEMATOGRAPHY - SHORT NARRATIVE FILM -  TIMOTHY BLACKMAN II/GOOD MORNING

BEST CINEMATOGRAPHY - DOCUMENTARY SHORT FILM - WHO IS: GUNNER WRIGHT

BEST CINEMATOGRAPHY - DOCUMENTARY FEATURE FILM - WHERE'S THE CRAIC?

BEST CINEMATOGRAPHY - FEATURE FILM - 8 WINDS

BEST LA STORY FILM - AMIDST MY OWN

BEST TELEVISION-LENGTH DOCUMENTARY - THE DEATH (CHANGE) OF AN INDUSTRY: THE EVOLUTION (COLLAPSE) OF RETAILING

AUDIENCE AWARD - BEST EXPERIMENTAL SHORT FILM -  SAFE PASSAGE (FOR SHEILA)

AUDIENCE AWARD - BEST MUSIC VIDEO- JEFF HILLIARD - CONSENSUAL

AUDIENCE AWARD - BEST SHORT ANIMATION - EARTHBOUND

AUDIENCE AWARD - BEST SHORT DOCUMENTARY- HALLOWEEN OBSESSED: HAUNTED ATTRACTIONS

AUDIENCE AWARD - BEST SHORT NARRATIVE - SHADOWS IN THE MIRROR

AUDIENCE AWARD - BEST WEBISODE - THREE BIRDS - THREE F'S FOR FAMILY PT 1

AUDIENCE AWARD - BEST DOCUMENTARY - BACK TO THE DRIVE-IN

AUDIENCE AWARD - BEST FEATURE FILM - REBEL REBEL

GRAND PRIZE - EXPERIMENTAL SHORT FILM - ROOTS - CHAPTER 1: MOTHER

GRAND PRIZE MUSIC VIDEO - GURU$$

GRAND PRIZE BEST ANIMATED SHORT - MOLLY'S LIGHT

GRAND PRIZE - BEST DOCUMENTARY SHORT - AYNI

GRAND PRIZE - BEST PILOT - WORKFORCE - THE PILOT

GRAND PRIZE - BEST BEST WEBISODE - F THE PLUS: STORIES OF FAILED ASIAN

 

EXCELLENCE "UNSATISFIED" and F THE PLUS: STORIES OF FAILED ASIAN EXCELLENCE, "CRY HARDER"

GRAND PRIZE BEST NARRATIVE SHORT -STORAGE

GRAND PRIZE - BEST DOCUMENTARY FEATURE - THE MAN BEHIND THE CURTAIN 

GRAND PRIZE - BEST FEATURE - TOMORROW'S GAME

SCREENPLAY AWARDS

BEST SHORT SCREENPLAY DARK COMEDY - The Hike BY Sherry Brown

BEST SHORT DRAMA SCREENPLAY - THE VET by Marcie Olson Ryan

BEST SHORT ACTION SCREENPLAY - Traitor BY Jordan Rockwell

BEST SHORT HORROR/SCI-FI SCREENPLAY - CandyByte BY Diana Foronda

BEST TV DRAMA SCREENPLAY - What Strong Women Can Do - Carl Burcham

BEST TELEVISION MUSICAL SCREENPLAY - American Superstar by Robert Tolz

BEST INTERNATIONAL FEATURE SCREENPLAY - South LA by Christopher Pennington

BEST COMEDY/ACTION FEATURE SCREENPLAY - Iron Lung by Kevin Kraft

BEST DRAMA FEATURE SCREENPLAY - Spokesman by Yuval Shrem & Eddie Navarro

BEST ACTION/ADVENTURE FEATURE SCREENPLAY - Kissed by an Elephant by Christina Macaulay

BEST FAMILY DRAMA FEATURE SCREENPLAY - Wayward by Linda Palmer, Laree' Griffith

BEST HORROR FEATURE SCREENPLAY - Chupacabra (The Beginning) BY Aaron Willett

BEST SUSPENSE FEATURE SCREENPLAY - Anatomy of a Town by Patricia Fox

BEST ROMANCE SCREENPLAY - Forever Young by Jason Lor

BEST ROMANTIC COMEDY FEATURE SCREENPLAY - 2ND DATE BY Jaik Andino

BEST SCI-FI FEATURE SCREENPLAY - Bad Love Tigers by Kevin Schewe

BEST THRILLER FEATURE SCREENPLAY- The Conduits by Katy Chance

BEST BIOGRAPHY SCREENPLAY -  Bloodlines: The Mogadishu Diaries 1992-1993 BY Eddie Clay Thompkins III

GRAND PRIZE BEST SHORT SCREENPLAY - Marshall and MacArthur BY Robert F. Redmond, Jr.

 

GRAND PRIZE TV SCRIPT/PILOT - Stubs by Marcelle Sirkus

GRAND PRIZE - BEST FEATURE SCREENPLAY - The Burden of Light by Helen Alexis Yonov